Expo.se
Detta är en utskrift från www.expo.se. Citera gärna men ange källa.
Expo.se

SD-politiker avgår efter avslöjanden

2006-12-20 Den Sverigedemokratiske politikern Inger-Siv Mattson väljer att lämna partiet efter Expos avslöjanden om att hon skrivit för en nazisttidning.
Till Expo säger Inger-Siv Mattson att hon tycker om Folkets Nyheter men inte kände till att tidningens budskap var kontroversiellt.

Efter att ha pratat med Johan Rinderheim, distriktsordförande för SD i Stockholms län, väljer hon att lämna Sverigedemokraterna.

– Jag vill inte att någon skugga ska falla på SD för att jag har skrivit i Folkets Nyheter, säger Inger-Siv Mattson.

Ömsesidigt beslut
Johan Rinderheim berättar att han och Inger-Siv Mattson kommit fram till beslutet i samråd.

– Det går inte att förena att skriva i extrema tidningar och kandidera för oss i val, säger Johan Rinderheim, till Expo.

Johannes Jakobsson johannes.jakobsson@expo.se

uppdaterad: 2006-12-20

© Tidskriften Expo. Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Ansvarig utgivare: Daniel Poohl