![]() |
SMR-ledningen flyttar till Skövde2003-11-20 (20/11 2003) Stora delar av nazistiska Svenska motståndsrörelsens ledning har under de senaste månaderna bosatt sig i skogarna kring Skövde. Polisen befarar nu att samhället blir ett nytt centrum för nazister.
Peter Johansson är en av flera frontfigurer inom nazistiska SMR som bosatt sig i trakten kring Skövde den senaste tiden.© Daniel Olsson
Sveneby säteri Intresset riktar sig framför allt mot godset Sveneby säteri som ägs av den ökände tyske högerextremisten, advokaten och mångmiljonären Jürgen Rieger. Advokaten köpte godset 1995 och han betecknades då som en centralgestalt inom tysk extremhöger. Gården uppmärksammades i samband med avslöjanden om att Jürgen Rieger fick miljonbelopp av EU för att bedriva djurskötsel på de gigantiska arealerna. I februari 2001 uppmärksammades Rieger igen, denna gång för misskötsel med djurhållningen och han förbjöds att över huvudtaget handskas med djur på godset.
Jagad av kronofogden Sedan en tid tillbaka är Peter Johansson bosatt på Sveneby säteri tillsammans med sin flickvän. Peter Johansson var en av drivkrafterna bakom Svenska motståndsrörelsens numera nedlagda tryckeri i västsverige och jagas av kronofogden för obetalda fakturor, framför allt obetalda lokalhyror för det nu nedlagda tryckeriet. Han är numera också en av ägarna bakom organisationens nya företag, Kungslänken. Uppgifter till Expo gör också gällande att en av de ledande lokala förmågorna från området regelbundet besöker gården. Klas Lund till skogs Rörelsens ledare Klas Lund flyttade för en tid sedan från Kallhäll i Stockholm till ett torp i närheten av gården. En annan känd frontfigur för organisationen, Martin Stridsman, spenderar mycket tid i området och enligt källor till Expo så har det förekommit aktiviteter på torpet. En 26-årig mångårig medlem i organisationen äger även han ett torp i området. Kontakter med Tyskland Kontakterna mellan Svenska motståndsrörelsen och Jürgen Rieger är varken nya eller överraskande. Jürgen Rieger är en av de ledande organisatörerna bakom den årliga Hess-marschen i tyska Wunsiedel. Vid den senaste marschen deltog en handfull medlemmar ur Svenska motståndsrörelsen och den nya frontfiguren Magnus Söderman var talare.
Svenska motståndsrörelsen och dess ungdomsförbund har samtidigt länge haft goda kontakter med tyska NPD, och har medverkat i marscher och möten organiserade av organsiationen. NPD är också en av de tyska organisationer Jürgen Rieger haft tätt samarbete med. Ökad aktivitet i Västsverige Sedan flytten har Svenska motståndsrörelsens aktiviteter ökat markant i västra Sverige. För två veckor sedan genomfördes ett öppet möte i centrala Göteborg. Under de senaste månaderna har flera flygbladsutdelningar, tidningsförsäljningar och möten hållits. Och trenden verkar hålla i sig. Organisationen annonserar nu om ytterligare ett öppet möte i Trollhättan på lördag. MIKAEL EKMAN DANIEL OLSSON uppdaterad: 2004-11-21 © Tidskriften Expo. Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Ansvarig utgivare: Daniel Poohl |